METAD Projesi “Eşitiz Güçlüyüz” Sloganıyla İlerliyor

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimleri gençleri geleceğe hazırlıyor

MESS ve MEB işbirliğiyle metal sektörüne nitelikli işgücü yetiştirilmesi hedefiyle başlatılan METAD projesi faaliyetleri kesintisiz devam ediyor. Okul-İşletme işbirlikleri ve burs programlarının yanı sıra başlatılan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” eğitimleri, 21 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören 3339’u kız, toplam 8400 öğrenciyi kapsıyor. Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı uzmanları tarafından verilen eğitimler gençlere cinsiyetlerinin gelecek planlarına engel olmayacağını öğretiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) işbirliğiyle hayata geçirilen ve MESS Eğitim Vakfı (MEV) tarafından yürütülen METAD Projesi kapsamında, 9 şehirdeki 21 okulda “Eşitiz Güçlüyüz” sloganıyla, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” eğitimleri başlatıldı. Öğrencilerin kariyer planlaması yaparken sektöre ve hayata eşitlikçi bir perspektiften bakabilmeleri ve cinsiyetlerinin gelecek planları için bir engel olmadığı konusunda bilinçlendirilmeleri amacıyla başlatılan programla, 9. sınıfta öğrenim gören 3339’u kız öğrenci olmak üzere toplam 8400 gence eğitim verilmiş olacak.

Şubat ayında başlatılan program kapsamında; Ankara, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya ve Tekirdağ’daki 21 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi bu eğitimlerden yararlanacak.

Son 15 yıldır yaşam becerilerinin geliştirilmesinden çocuk haklarına, kariyer planlamasından toplumsal cinsiyet eşitliğine uzanan bir alanda ergenlerin güçlendirilmesi için çalışan Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP) uzmanları tarafından verilen eğitimler, 2018 yılsonuna kadar devam edecek.