MEGEP “MESS Otomotiv Sanayi için Elektronik Kontrol Teknisyenliği Eğitimi” Projesi

Ülkemizin sosyo-ekonomik gereksinimlerine cevap veren ve yaşam boyu öğrenme felsefesine dayalı modern, esnek ve yüksek nitelikli bir mesleki eğitim sisteminin geliştirilmesi amacıyla Türkiye’deki Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) Avrupa Birliği’nin mali ve teknik desteğiyle hayata geçirilmiştir.

Türkiye’de otomotiv sanayi önemli bir yere sahiptir. Otomotiv sanayinde binlerce kişi istihdam edilmektedir. Bu nedenle MEGEP kapsamında otomotiv ana ve yan sanayinde faaliyet gösteren MESS üyesi işyerlerinin ihtiyaç duyduğu çok yüksek vasıflı ara kademe işgücünün yetiştirilmesi amacıyla “MESS Otomotiv Sanayi İçin Elektronik Kontrol Teknisyenliği Eğitimi” projesi hazırlanmıştır.

MESS’in hazırladığı bu proje MESS Eğitim Vakfı (MEV), FESTO ve ESTA Bildungswerk gGmbH (Almanya) işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Eğitim için sendikamıza İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir bölgelerinde otomotiv ana ve yan sanayinde faaliyet gösteren MESS üyesi işyerlerinden 350 aday bildirilmiştir. Adaylar içerisinden yapılan seçim ve değerlendirme sonucu toplam 78 kişi eğitimlere katılmaya hak kazanmıştır. Eğitime katılan kişilerin büyük çoğunluğunu üniversite ve meslek yüksek okulu mezunları oluşturmuştur.

Proje kapsamında, otomotiv ana ve yan sanayinde ihtiyaç duyulan çok vasıflı ara kademe işgücünün yetiştirilmesini sağlamak amacıyla, 15 gün/120 saatlik modüler eğitim programı hazırlanmıştır. Proje kapsamında ocak, şubat, mart ve nisan ayları içerisinde 5’er günlük 3 dönemde devam eden eğitimler, sanayi tecrübesine sahip FESTO A.Ş. uzmanları tarafından Gebze/Kocaeli’nde bulunan MEV Teknoloji Eğitim Merkezi’nde verilmiştir. Eğitimlerde bilgisayar destekli ileri seviye pnömatik hidrolik, PLC ve mekatronik konuları sırasıyla işlenmiştir. Proje kapsamında “Otomotiv Sanayinde Otomasyon” başlıklı e-öğrenme portalı hazırlanarak proje katılımcılarının kullanımına sunulmuştur.

23-27 Ocak 2006 tarihinde 26 kişilik ilk grup eğitimlere başlanmıştır. 23 Ocak 2006 tarihinde başlayan “MESS Otomotiv Sanayi İçin Elektronik Kontrol Teknisyenliği Eğitimi” 7 Nisan’da başarıyla tamamlanmıştır.

“MESS Otomotiv Sanayi İçin Elektronik Kontrol Teknisyenliği Eğitimi”nde başarı oranı % 100 olarak ölçülmüştür. Eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılara 26 Nisan 2006 tarihinde İstanbul Princess Otel’de düzenlenen bir törenle sertifikaları verilmiştir.